Hakkımızda

 

 

Türkiye-AB ilişkileri 1960’lı yıllara kadar uzanmasına rağmen, bugün hala AB ve Türkiye-AB ilişkileri konusunda temel ve doğru bilgiye sahip olunmadığı anlaşılmaktadır. Bu modül ile; gerek öğrenim hayatı süresince gerek sonrasında Avrupa Birliği ve Türkiye-AB ilişkileri konusuna uzak bireyleri konuya dahil etmek ve doğru bilinen yanlışları düzeltmek hedeflenmektedir. Bu amaçla, başta Avrupa Birliği ve onun temel işleyişi olmak üzere Türkiye -AB ilişkilerinin tarihi, ekonomik, politik ve hukuki yönlerine ışık tutarak farkındalık yaratmak Modulümüzün temel noktasıdır.

 

Diş hekimliği fakültesi 2. Sınıf öğrencilerine yönelik açılacak olan “Avrupa Birliğine Giriş” ve “Avrupa Birliği – Türkiye İlişkileri”  başlıklı iki seçimlik dersin yanı sıra Avrupa Birliğine ve Türkiye-AB ilişkilerine ilişkin güncel meselelerin tartışılacağı ve dileyen herkesin katılımına açık altı adet konferans ile Modül amacının gerçekleştirilmesi planlanmıştır. Ayrıca , diş hekimlerine yönelik ve doğrudan bu meslek çalışanlarını ilgilendiren Avrupa Birliği konularından oluşan 3 adet çalıştay ile Türkiye-AB ilişkileri konusunda daha çok kişiye ulaşılarak Avrupa Birliği konularında farkındalığın arttırılacağı düşünülmektedir.

 

Sonuç olarak, Turkey in or Out=EU? Başlıklı Jean Monnet Modülümüz ile  Avrupa Birliği ve bu birliğin yasal statüsünün ne olduğu, Türkiye ve AB'nin karşılıklı çıkarları ve AB'nin sunduğu fırsatlar hakkında katılımcıları düşünmeye teşvik etmek ve AB-TR ilişkilerine dikkat çekmek mümkün olacaktır. Bu modül ile AB'ye aşina olmayan katılımcılar arasında AB-Türkiye ilişkileri hakkında bilgi ve Avrupa bilinci artırılırken, edinilen bu bilgi ve farkındalık, katılımcıların AB–Türkiye ilişkilerinin bugününü ve geleceğini yorumlamalarına ve katkıda bulunmalarına olanak sağlayacaktır.